Dania na obiad

    W tym rozdziale naszej e-książki kucharskiej zebrane zostały łatwe i szybkie w przygotowaniu dania na obiad dla całej rodziny.
    W poszczególnych zakładkach zebrane zostały przepisy m.in. na zupy, warzywa oraz mięsa i ryby
Kształt gnocchi ma ułatwiać jedzenie sosu z którym są podane.
Gnocchi - to nie są zwykłe kluski.
Gnocchi to we Włoszek tradycyjna rodzinna potrawa. Można je jeść same, z sosem pomidorowym lub pesto, ale świetnie się sprawdzają również jako dodatek do mięs.
  Gnocchi - włoskie kopytka
  Tak jak większość potraw w kuchni włoskiej prawie każdy region Italii ma swój oryginalny sposób przyrządzania gnocchi. Mało tego – sposób ten różni się wręcz od domu do domu i od kuchni do kuchni, a prawie każda pani domu ma swój własny.
Najbardziej jednak popularne są gnocchi przypominające trochę nasze kopytka, przyrządzane na bazie ziemniaków i mąki, z których formuje się małe kluseczki na jeden kęs. Każde pojedyncze gnocchi ma wygniatane widelcem rowki, dzięki którym lepiej trzyma się ich sos.
Inna popularna wersja znana jako gnocchi alla Romana powstaje z semoliny, sera i mleka. Istnieją gnocchi przyrządzane z różnych rodzajów mąki, a nawet wersja z kawałków chleba.
Wariacja florencka zawiera szpinak i ser risotta, natomiast ta z Lombardii różni się kształtem i powstaje z dodatkiem farszu pozostałego z ravioli.
Sekretem popularności gnocchi jest ich elastyczność – proste składniki, które znajdziemy w każdej kuchni jak ziemniaki, mąka, warzywa, grzyby czy ser mogą zostać połączone w niezliczonych przepisach na tak samo pyszne gnocchi.

Jak zrobić ziemniaczane gnocchi?
Jaki jest sekret dobrych gnocchi? Przede wszystkim właściwe proporcje między składnikami muszą zostać zachowane, dodatek z jednej strony za dużo mąki a z drugiej jajek lub ziemniaków może spowodować, że gnocchi będą albo za twarde albo zbyt wodniste.
Aby przygotować podstawowe gnocchi potrzebujemy kilogram ziemniaków, 300 gram mąki (niecałe dwie szklanki), jajko i łyżkę soli.
Do robienia gnocchi warto wybrać starsze ziemniaki, gdyż młode zawierają zbyt dużo wody. Wybieramy bulwy tej samej wielkości, co zagwarantuje nam, że będą ugotowane w tym samym czasie.
Ziemniaki obieramy już po ugotowaniu. Gdy dysponujemy czasem możemy zamiast gotować – upiec ziemniaki w piekarniku w mundurkach, najpierw nakłuwając ich powierzchnię widelcem. Upieczone lub ugotowane ziemniaki przepuszczamy przez praskę lub trzemy na tarce o grubych oczkach.
Dodajemy przesianą mąkę, wbijamy jajka i ugniatamy ciasto, gdy ziemniaki są jeszcze ciepłe. Energicznie wyrabiamy ciasto i formujemy wałeczki o średnicy około 1,5 – 2 centymetrów, które następnie kroimy na centymetrowe kawałki. W każdym gnocchi widelcem robimy rowki.
Kluseczki wymagają również uważnego gotowania, trochę szybszej wersji gotowania makaronu – do dużego garnka z gotującą, osoloną wodą wrzucamy po parę gnocchi (tak, aby się nie posklejały) a kiedy po paru minutach wypłyną na powierzchnię naczynia trzeba je szybko wyłowić i położyć na podgrzanym talerzu, zanim polejemy je sosem.
Jakie sosy sprawdzają się najlepiej? Pyszne są z sosem bolognese, znakomite także z zielonym pesto, świetnie sprawdza się również gęsty sos serowy na przykład z gorgonzoli.

Kategorie

Wyszukiwarka

Kreator stron www - przetestuj!