Mała szkoła pieczenia

O piekarnikach i miarach

2012-01-17 18:26:52, komentarzy: 0

Była już mowa o tym, jak wazne przy robieniu wypieków jest dokładne ważenie i odmierzanie składników, czyli używanie ścisle tylko takich ilości, jakie podane są w przepisie. Trochę inaczej wygląda to przy temperaturze i czasie pieczenia: tu trzeba brac pod uwagą właściwości danego piekarnika.

 

Piekarnik

Każdy piekarnik - nieistotne, jaka energią napędzany, ogrzewany jednym palnikiem gazowym w dolnej części czy dwiema grzałakmi elektrycznymi z dołu i z góry lub wymuszonym obiegiem gorącego powietrza (termoobiegiem) - stwarza pewien problem, z którym jego uzytkownik musi się sam uporać. Mimo wysoko rozwiniętej techniki, zdarza się, że w niektórych piekarnikach rzeczywista temp. często odbiega od nastawionej. Trzeba zatem najpierw dokladnie zapoznać się z instrukcją obsługi piekarnika, a następnie z pomocą termometru skontrolować nastawiona temp. Jeśli całkiem dobrze pozna się możliwości swego piekarnika, łatwo będzie odpowiednio dopasować dane zawarte w przepisach.

 

Nagrzewać piekarnik?

Jest to stale powtarzające sie pytanie. Zasadniczo powinno się wsuwać formę z ciastem do już uprzednio nagrzanego piekarnika do pożądanej temp. Ten czas powinno się oczywiście uwzględnić w całokształcie pracy, gdyz jest on różny zależnie od rodzaju piekarnika. Nagrzanie sie piekarnika elektrycznego do temp. 200st.C trwa 10-20 min., piekarnika gazowego tylko kilka minut a piekarnika z termoobiegiem jeszczse krócej. Nagrzewanie jest jednak konieczne. Pewne watpliwości budzą zalecenia producentów piekarników, by wykorzystywać 'dopiekanie", czyli wyłączać ogrzewanie nim ciasto zostanie całkowicie upieczone i wtedy dopiekac je do końca w stopniowo obniżającej sie temp. Może to jednak niekorzystnie wplywac na jakość wypieku

 

Przybliżona waga podawanych miar

 

Produkty     łyżka (płaska)     łyżeczka (płaska)

mąka           10g                      3g

   skrobia         10g                     5g

cukier           15g                     5g

   sól               10g                     5g

tłuszcz         15g                     5g

  olej               10g                     5g

cukier puder   10g                    3g

  tarta bułka      10g                     4g

kakao             8g                     4g

Kategorie wpisu: O piekarnikach i miarach
Tagi wpisu: miary wagi, piekarnik
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron www - przetestuj!