Pierogi, racuchy i inne potrawy mączne

Pierogi z mięsem

2012-01-17 22:38:17, komentarzy: 0

 

Składniki:

 

Ciasto

- 2 szklanki mąki

- 1 jajko

- ciepła woda

 

Farsz

- 2 szyjki indycze (ok.600 g każda)

- pęczek włoszczyzny

- 2 cebule

- 2 łyżki oleju

 

Ponaadto

- 150 g wędzonego boczku

 

Przyprawy

- sól

- pieprz

 

Wykonanie:

 

Ciasto

Z mąki, jajka, soli i wody zagnieść ciasto. Przykryc ściereczką, odstawić na godzinę.

 

Farsz

szyjki umyć, oczyścić, ugotować w 2 l wody (gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 1,5 godz.).

Pół godziny przed końcem gotowania dodać włoszczyznę, przyprawy. Mięso ostudzić, obrać z kości. Cebule posiekać, usmażyć na oleju.

Mięso zemleć. Dodać cebulę, przyprawić.

 

Pierogi

Ciasto rozwałkować, wykroić krążki, nałożyć farsz, zlepić brzegi. Pierogi wrzucać na wrzącą, osoloną wodę. Gotować 2 min. ( wyjąć po wypłynięciu ).

Podawać na gorąco polane boczkiem podsmażonym z cebulą.

Kategorie wpisu: Pierogi
Tagi wpisu: Pierogi z mięsem
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kluski lane są delikatną i prostą mieszaniną jajek i mąki (czasami z bardzo niewielkim dodatkiem wody). Po wyrobieniu ciasto powinno mieć konsystencję gęstszą od ciasta naleśnikowego. Kluski wyrabia się dosyć długo, aby wtłoczyć odpowiednio dużo powietrza, które pozwala na spulchnienie ciasta. Tak przygotowane płynne ciasto wlewa się następnie do gotującego się płynu (np. zupy) cienkim strumieniem, tuż przed podaniem potrawy. Takie kluski, ze względu na swoją delikatną konsystencje, są idealnym dodatkiem do wielu wspaniałych zup czystych, jak chociażby do rosołu czy pomidorowej.

Kluski kładzione przyrządza się z ciasta gęściejszego niż na kluski lane, ze znacznie mniejszą liczbą jajek. Tak jak w przypadku klusek lanych, mąkę należy połączyć z rozkłóconym jajkiem, dodać wodę i dokładnie wyrobić łyżką, aby wprowadzić do ciasta możliwie dużo powietrza, które powoduje spulchnienie ciasta. Kluski formuje się albo łyżką stołową maczaną w wodzie, albo wykładając ciasto na zwilżoną wodą deskę i odcinając nożem kluski bezpośrednio do wrzątku. Świetnie nadają się jako dodatek do mięs z sosami, klarownych zup lub jako osobne danie, polane stopionym masłem albo okraszone chrupiącymi skwarkami.
Kluski francuskie są bardzo uniwersalne. Przyrządza się je z jajek, masła i mąki, bez dodawania wody. Na kluski francuskie najlepiej nadaje się mąka krupczatka, gdyż wówczas kluski są bardzo puszyste i mają dobrą konsystencję. Technika gotowania klusek jest taka sama jak klusek kładzionych. Kluski francuskie, które mogą zawierać takie dodatki, jak wyżyłowana zmielona wątroba lub ugotowane i drobniutko posiekane grzyby, stanowią dodatek do rosołu, zup czystych, do mięsa z sosem, a także jako osobne danie, po prostu polane stopionym masłem. Istnieją też kluski półfrancuskie. To nic innego jak kluski francuskie, do których dodaje się wodę przy ich wyrabianiu. Mają podobne zastosowanie, jak kluski kładzione.

Wyszukiwarka

Kreator stron www - przetestuj!