Pierogi, racuchy i inne potrawy mączne

Smażone pierogi z grzybami

2012-01-17 21:07:41, komentarzy: 0

 

Przyrządzić ciasto jak na pierogi ruskie

 

Składniki:

 

Nadzienie

- 20 dag suszonych grzybów

- 1 cebula

- 1 łyzka bułki tartej

- 1 jajko

- sól, pieprz

- 1 łyżka masła

- olej do smażenia

 

Wykonanie:

 

Grzyby namoczyć na 20 min., odlać wodę, nalać zimnej wody i gotować ok 20 min. Ugotowane grzyby odcedzić, zmielić w maszynce razem z cebulą. Dodać sół i pieprz, bułkę tartą, jajko i dobrze wymieszać. Wyłożyc na roztopione masło i smażyć na wolnym ogniu przez 30 min.

Przygotować ciasto, rozwałkować, wykrawać kółka na pierogi. Pierogi wrzucać na rozgrzany olej (mają w nim pływać), smażyć z obu stron. Można podawać na ciepło lub zimno.

W taki sam sposób można robić pierogi z pieczarkami lub z grzybami i kapustą - dodając do grzybów gotowaną i zmieloną w maszynce o grubym sitku słodką kapustę.

Kategorie wpisu: Pierogi
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kluski lane są delikatną i prostą mieszaniną jajek i mąki (czasami z bardzo niewielkim dodatkiem wody). Po wyrobieniu ciasto powinno mieć konsystencję gęstszą od ciasta naleśnikowego. Kluski wyrabia się dosyć długo, aby wtłoczyć odpowiednio dużo powietrza, które pozwala na spulchnienie ciasta. Tak przygotowane płynne ciasto wlewa się następnie do gotującego się płynu (np. zupy) cienkim strumieniem, tuż przed podaniem potrawy. Takie kluski, ze względu na swoją delikatną konsystencje, są idealnym dodatkiem do wielu wspaniałych zup czystych, jak chociażby do rosołu czy pomidorowej.

Kluski kładzione przyrządza się z ciasta gęściejszego niż na kluski lane, ze znacznie mniejszą liczbą jajek. Tak jak w przypadku klusek lanych, mąkę należy połączyć z rozkłóconym jajkiem, dodać wodę i dokładnie wyrobić łyżką, aby wprowadzić do ciasta możliwie dużo powietrza, które powoduje spulchnienie ciasta. Kluski formuje się albo łyżką stołową maczaną w wodzie, albo wykładając ciasto na zwilżoną wodą deskę i odcinając nożem kluski bezpośrednio do wrzątku. Świetnie nadają się jako dodatek do mięs z sosami, klarownych zup lub jako osobne danie, polane stopionym masłem albo okraszone chrupiącymi skwarkami.
Kluski francuskie są bardzo uniwersalne. Przyrządza się je z jajek, masła i mąki, bez dodawania wody. Na kluski francuskie najlepiej nadaje się mąka krupczatka, gdyż wówczas kluski są bardzo puszyste i mają dobrą konsystencję. Technika gotowania klusek jest taka sama jak klusek kładzionych. Kluski francuskie, które mogą zawierać takie dodatki, jak wyżyłowana zmielona wątroba lub ugotowane i drobniutko posiekane grzyby, stanowią dodatek do rosołu, zup czystych, do mięsa z sosem, a także jako osobne danie, po prostu polane stopionym masłem. Istnieją też kluski półfrancuskie. To nic innego jak kluski francuskie, do których dodaje się wodę przy ich wyrabianiu. Mają podobne zastosowanie, jak kluski kładzione.

Wyszukiwarka

Kreator stron www - przetestuj!